Produkter   » Komponenter » Nätverk » Nätkort 10GbE » Produkt

Intel® Ethernet SFP+ 10GbE Optikmoduler



Mer information: Ethernet SFP+ Optics Brief
SR and LR Optics for the Intel® Ethernet Server Adapter X520 Family

• Hot-pluggable SFP+ footprint
• Supports rate selectable 1.25 Gb/s or 9.95 to 10.3 Gb/s bit rates
• Power dissipation < 1 W
• RoHS-6 compliant (lead-free)
• Commercial temperature range 0 °C to 70 °C
• Single 3.3 Vdc power supply
• Max. link length 300 m on 2000 MHZ-km MMF (SR), 10 km (LR)
• Uncooled 850 nm VCSEL laser (SR)
• Uncooled 1310 nm DFB laser (LR)
• Receiver limiting electrical interface
• Duplex LC connector
• Built-in digital diagnostic functions

Artnr: Benämning: Lager: Pris: Antal:
E10GSFPLR Intel® Ethernet SFP+ LR Optics 10GBASE-LR/1000BASE-LX Beställningsvara 4 166,00 /st
E10GSFPSR Intel® Ethernet SFP+ SR Optics 10GBASE-SR/1000BASE-SX Beställningsvara 1 076,00 /st
Artnr: Benämning: Lager: Pris: Antal:
Passande Nätkort
AOC-STGN-i1S Supermicro Intel 82599ES 1-port 10Gbit SFP+ PCIe x8 Lagervara 3st 1 295,00 /st
AOC-STGN-i1SF Supermicro Intel 82599ES 1-port 10Gbit SFP+ for A1SA7-2750 NC-SI Beställningsvara 2 102,00 /st
AOC-STGN-i2S Supermicro Intel 82599ES 2-port 10Gbit SFP+ PCIe x8 Lagervara 8st 2 325,00 /st
AOC-STGN-i2SF Supermicro Intel 82599ES 2-port 10Gbit SFP+ for A1SA7-2750 NC-Sl Beställningsvara 3 494,00 /st
E10G42BTDA Intel® 10 Gigabit X520-DA2 Server Adapter, 2*SFP+ Lagervara 1st 2 859,00 /st

Tillbaka

Din kundvagn

Kundvagnen är tom
Visa priser ink. moms.

Produkter

Vi är ett kreditvärdigt företag enligt Soliditets värderingssystem som baserar sig på en mängd olika beslutsregler. Denna uppgift är alltid aktuell, informationen uppdateras dagligen via Soliditets databas.

Nyheter

Xeon Scalable - Sockel P

Detta är nästa generation Xeon som ersätter E5 & E7. Lösa moderkort och barebones har funnits ett tag i shoppen, vi håller på att lägga ut paket efter hand som vi får dem färdiga. Stora förändringar jämfört med tidigare generationer, bättre stöd för NVMe disk och en hel massa annat nytt.

Atom C3000 i lager!

Nu finns de första A2SDi moderkorten baserade på nya Atom C3000 serien i lager, dessa kort tar vanliga DDR4 minnen av alla typer vilket är bra då det för närvarande är i princip omöjligt att få tag på DDR3 soDIMM ECC som de äldre Atom C2000 korten behöver. Det finns även nya varianter av MRS-210/211 upplagda med 2 till hela 16 kärnor.

Fel på Atom C2000 moderkort

Ett fel i Atom C2000 chippen har hittats vilket gör att risken att maskinen skall gå sönder efter ca 1.5år är större än normalt. Mer info om ytbyte av sålda kort etc.

 

Nya artiklar: